پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

مالیات نقل و انتقال خودرو یکی از انواع مالیات‌هایی است که زمان خرید و فروش خودرو دریافت می‌شود. این مالیات از گذشته وجود داشته و اکنون شکل تازه‌ای به خود گرفته است. مالیات خودرو در سال‌های قبل پس از تعویض پلاک و هنگام انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی پرداخت می‌شد. اما طبق قانون جدید ابتدا مالیات نقل و انتقال خودرو پرداخت می‌شود، سپس امکان تعویض پلاک فراهم می‌شود.
اگر قصد فروش خودروی خود را دارید فقط با وارد کردن پلاک خودرو،‌ شماره همراه و کد ملی خود می‌توانید مالیات نقل و انتقال خودرو خود را استعلام بگیرید و آن را پرداخت کنید.

استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

آیتول سامانه استعلام و پرداخت مالیات خودرو جهت تعویض پلاک

کدملی مالک را از روی کارت خودرو ثبت کنید

قصد فروش خودروی خود را دارید؟

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

الیات نقل و انتقال خودرو یکی از انواع مالیات‌هایی است که زمان خرید و فروش خودرو دریافت می‌شود. این مالیات از گذشته وجود داشته و اکنون شکل تازه‌ای به خود گرفته است. مالیات خودرو در سال‌های قبل پس از تعویض پلاک و هنگام انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی پرداخت می‌شد. اما طبق قانون جدید ابتدا مالیات نقل و انتقال خودرو پرداخت می‌شود، سپس امکان تعویض پلاک فراهم می‌شود.
اگر قصد فروش خودروی خود را دارید فقط با وارد کردن پلاک خودرو،‌ شماره همراه و کد ملی خود می‌توانید مالیات نقل و انتقال خودرو خود را استعلام بگیرید و آن را پرداخت کنید.

تسویه حساب سریع
تسویه حساب سریع
مشاهده جزییات مالیات
مشاهده جزییات مالیات
بدون نیاز به احراز هویت
بدون نیاز به احراز هویت
پرداخت آنلاین
پرداخت آنلاین

مالیات نقل و انتقال خودرو چیست؟

مالیات نقل و انتقال خودرو عوارض یا مالیاتی است که هنگام خرید و فروش خودرو، دریافت می‌شود. این مالیات بر اساس ارزش خودرو و سال تولید آن محاسبه می‌شود. این مالیات به نوعی منبع درآمد برای دولت محسوب می‌شود و صرف توسعه و نگهداری جاده‌ها، معابر و خدمات حمل و نقل عمومی خواهد شد. پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، پیش از تعویض پلاک، الزامی است.

هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو چقدر است؟

عوامل متعددی بر هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو تاثیر می‌گذارند. از جمله این عوامل می‌توان به نوع خودرو، مدل آن، سال تولید، ارزش روز خودرو و استان محل سکونت خریدار اشاره کرد. نرخ مالیات برای خودروهای تولید داخل در سال تولید، ۱ درصد ارزش تعیین شده توسط سازمان مالیاتی است. همین طور مالیات نقل و انتقال خودروهای خارجی از ۲ درصد ارزش تعیین شده توسط سازمان مالیاتی آغاز می‌شود. برای محاسبه دقیق میزان مالیات نقل و انتقال خودرو، می‌توانید از سامانه پرداخت مالیات خودرو آیتول یا مراجعه به مراکز خدمات امور مالیاتی استفاده کنید.

نکات کلیدی که پیش از پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو باید بدانید!

زمان خرید و فروش خودرو و پیش از پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، بهتر است با نکات زیر آشنا باشید:

 • پرداخت این مالیات پیش از تعویض پلاک الزامی است.
 • نرخ مالیات بر اساس ارزش خودرو و سال تولید آن محاسبه می‌شود.
 • نرخ مالیات برای خودروهای داخلی ۱% و برای خودروهای خارجی از ۲% به بالا است.
 • برای محاسبه، استعلام و پرداخت مالیات می‌توانید از سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو آیتول یا مراکز خدمات امور مالیاتی استفاده کنید.
 • نرخ این مالیات خودرو در سال‌های مختلف تغییر می‌کند.
 • معافیت‌هایی برای برخی از خودروها مانند خودروهای معلولان و خودروهای با عمر بیش از ۲۰ سال در نظر گرفته شده است.

فرمول محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو چیست؟

مبلغ مالیات نقل و انتقال هر خودرو از ضرب نرخ مالیات در ارزش روز خودرو بدست می‌آید.

مالیات نقل و انتقال = (ارزش خودرو) × (نرخ مالیات)

برای مثال زمانی که خودرو شما یک خودرو تولید داخلی باشد و ارزش آن یک میلیارد تومان باشد، مالیات آن به شکل زیر محاسبه می‌شود:

مالیات = (۱ میلیارد تومان) × (۰.۰۱) = ۱۰ میلیون تومان

مواردی که در این فرمول محاسبه می‌شود، موارد زیر هستند:

ارزش خودرو

همان طور که بالاتر نیز اشاره کردیم، ارزش خودرو توسط سازمان مالیاتی تعیین می‌شود و به عواملی مانند نوع خودرو، مدل، سال تولید آن بستگی دارد. به همین دلیل مبلغ دقیق را بهتر است استعلام بگیرید، زیرا مبلغی که با فرمول بالا محاسبه کنید، حدودی خواهد بود. درصد این نرخ بسته به قیمت ماشین نیز متفاوت است. در جدول زیر این درصدها را می‌توانید مشاهده کنید:

بازه قیمت خودرو درصد مالیات خودرو
خودروهای با قیمت کمتر از ۱.۵ میلیارد تومان معاف از مالیات
خودروهای با قیمت حداقل ۱.۵ میلیارد تومان سالانه ۱ درصد: ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان
خودروهای با قیمت بین ۱.۵ تا ۳ میلیارد تومان سالانه ۲ درصد: ۱۵ تا ۵۰ میلیون تومان
خودروهای با قیمت ۳ تا ۴.۵ میلیارد تومان سالانه ۳ درصد: ۵۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان
خودروهای با قیمت بیش از ۴.۵ میلیارد تومان سالانه ۴ درصد: بیش از ۲۰۰ میلیون تومان

نرخ مالیات

نرخ مالیات برای خودروهای تولید داخل در سال تولید، ۱ درصد ارزش تعیین شده توسط سازمان مالیاتی بوده و این میزان برای خودروهای خارجی، معادل ۲ درصد است.
لازم به تذکر است که محاسبه این عدد به همین راحتی نیست،‌ این فرمول به شما می‌تواند حدود مالیاتی که باید پرداخت کنید را نشان دهد. درصد مالیات ثابت است اما ارزش خودرو همانطور که بالاتر گفتیم، توسط سازمان مالیاتی تعیین می‌شود. به همین دلیل برای اطلاع از مبلغ دقیق و درست مالیات نقل و انتقال خودرو خود، بهتر است استعلام بگیرید.

مالیات خودرو صفر

در صورتی که خودرو از کارخانه تحویل گرفته شود، این مالیات را کارخانه سازنده یا شرکتی که ماشین را به شما می‌فروشد به دولت پرداخت خواهد کرد. اما در صورتی که بخواهید خودرو صفر خود را به شخص دیگری بفروشید، طبق قوانین گفته شده پرداخت این مبلغ به عهده فروشنده خواهد بود.

نحوه استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو

همانطور که بالاتر نیز گفته شدیم، برای استعلام مالیات خودرو دو روش وجود دارد. هر دو روش آنلاین هستند. لازم به تذکر است که مبلغی که در سامانه آیتول به شما نشان داده می‌شود، دقیق و درست است و نیازی به استعلام از سازمان مالیاتی نیست. با استفاده از سامانه آیتول علاوه بر امکان پرداخت با کیف پول آیتولی می‌توانید به جای مراجعه به سایت‌های مختلف سایر بدهی‌های خودرویی مانند خلافی خودرو بدهی تهران من ، و…را نیز پرداخت کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از سرویس تسویه یکجای بدهی‌های خودرو آیتول تمام بدهی‌هایی که برای خرید و فروش خودرو نیاز به تسویه دارند، یکجا پرداخت کنید.

car-transfer-tax

۱- نحوه استعلام از طریق سامانه پرداخت الکترونیکی آیتول

در ابتدا کافی‌ست تا به سایت آیتول به آدرس iToll.ir مراجعه کرده و به قسمت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو وارد شوید و یا اپلیکیشن آیتول را دانلود کرده و گزینه مالیات نقل و انتقال را انتخاب کنید. سپس در صفحه مالیات، طبق عکسی که در زیر مشاهده می‌کنید، در باکس سمت چپ تصویر، شماره پلاک خودرو و کد ملی مالک خودرو را وارد و بعد از آن گزینه استعلام مالیات را انتخاب کرده و ۵۲۰۰ تومان بپردازید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که آیتول دخل و تصرفی در میزان این هزینه ندارد.

در مرحله بعدی، اگر کیف پول خود را شارژ کرده باشید، می‌توانید به راحتی پرداخت را انجام دهید، در غیر این صورت به صفحه درگاه پرداخت از طریق بانک راهنمایی خواهید شد. این را نیز در نظر داشته باشید که شارژ کیف پول از آن جهت خوب است که در صورت شارژ آن و اعتبار کافی می‌توانید تمام بدهی‌های خود را به راحتی و تنها با یک کلیک انجام دهید.

در مرحله آخر قبل از پرداخت نهایی می‌توانید سایر بدهی‌های خود مثل عوارض سالیانه خودرو، عوارض طرح ترافیک و خلافی خودرو را نیز انتخاب و پرداخت کنید. همچنین می‌توانید از اشتراک اطلاع رسانی آیتول نیز استفاده کنید. مزیتی که این اشتراک برای شما دارد این است که تنها با پرداخت ۹۵ هزار تومان برای یکسال، نه تنها پیامک خلافی برای شما فرستاده خواهد شد، بلکه برای تمامی سرویس‌ها مثل پرداخت عوارض، پارک حاشیه، بیمه و … پیامک یادآوری به صورت ماهانه ارسال می‌شود، همچنین دو هفته یکبار برای مواردی مثل بیمه خودرو که باید قبل از اتمام آن خبردار شوید نیز پیامک دریافت می‌کنید. به همین دلیل دیگر بابت فراموش کردن پرداخت خلافی نگرانی وجود ندارد، حتی نیازی به پرداخت ۵۲۰۰ تومان برای هر دفعه استعلام خلافی نخواهید داشت. لینک جزئیات و ریز خلافی‌های شما نیز در پیامک ارسال خواهد شد.

car-transfer-tax-2 car-transfer-tax-2

۲- نحوه استعلام مالیات نقل و انتقال از سامانه امور مالیاتی

در صورتی که بخواهید استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو را با سامانه امور مالیاتی انجام دهید، باید مراحل زیر را در نظر داشته باشید:

 • مرحله اول : به سامانه "my.tax.gov.ir" مراجعه کنید.
 • مرحله دوم : در سامانه ثبت نام کنید و وارد حساب کاربری خود شوید.
 • مرحله سوم : به بخش "خدمات الکترونیک" و سپس "استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو" بروید.
 • مرحله چهارم : شماره پلاک و کد ملی خود را وارد کنید.
 • مرحله پنجم : مبلغ مالیات و سایر عوارض به شما نمایش داده می‌شود.
 • مرحله ششم : به این ترتیب شما می‌توانید به صورت آنلاین عوارض را پرداخت کنید.

نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

مالیات نقل و انتقال خودرو را می‌توان از سامانه پرداخت مالیات خودرو به صورت آنلاین پرداخت کرد یا به صورت حضوری در دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرد.

1 - نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو با آیتول

این روش پیچیدگی کمتری نسبت به سایر روش‌ها دارد. تنها کافی‌ست پس از استعلام و مشاهده بدهی مالیات خودرو خود، در همان قسمت روی گزینه پرداخت کلیک کنید تا به درگاه بانکی متصل شوید و این بدهی را تسویه کنید. آموزش تصویری پرداخت مالیات خودرو با آیتول را بالاتر عنوان کرده‌ایم.

  2 - پرداخت حضوری

  همانطور که در ابتدا توضیح داده شد، روش پرداخت حضوری مربوط به قبل از قانون جدید است. طبق قانون جدید این مالیات حتما باید قبل از مرحله تعویض پلاک صورت بگیرید.

   چرا مالیات نقل و انتقال خودرو، اخذ می‌شود؟

   مالیات نقل و انتقال خودرو به چند دلیل اخذ می‌شود. در ادامه این موارد و تاثیرات آن را بررسی می‌کنیم.

   1 - منبع درآمد برای دولت

   این مالیات یکی از منابع درآمدی دولت برای تامین هزینه‌های مربوط به توسعه و نگهداری جاده‌ها، معابر و خدمات حمل و نقل عمومی است.

   2 - کنترل تقاضا برای خودرو

   با افزایش قیمت خودرو، تقاضا برای آن نیز کاهش می‌یابد. اخذ مالیات نقل و انتقال خودرو، می‌تواند به عنوان یک ابزار برای کنترل تقاضا و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت خودروها، عمل کند.

   3 - ایجاد تعادل در بازار

   این مالیات می‌تواند به ایجاد تعادل در بازار خودرو کمک کند و از سودجویی افراد در این زمینه جلوگیری کند. در واقع به این شکل، سوداگری و دلالی از بازار خودرو، کمی فاصله خواهد گرفت.

   4 - تشویق به استفاده از حمل و نقل عمومی

   با افزایش قیمت خودرو، افراد تمایل بیشتری به استفاده از حمل و نقل عمومی پیدا می‌کنند. این امر می‌تواند به کاهش ترافیک و آلودگی هوا کمک کند.

   5 - افزایش عوارض جاده‌ای

   عوارض آزادراهی یکی از منابع درآمدی برای نگهداری و توسعه جاده‌ها است. با افزایش تعداد خودروها، نیاز به نگهداری و توسعه جاده‌ها نیز افزایش می‌یابد. اخذ مالیات نقل و انتقال خودرو می‌تواند به تامین منابع مالی برای این امر کمک کند.

   6 - کاهش تصادفات

   با افزایش قیمت خودرو، افراد تمایل بیشتری به رانندگی با احتیاط و رعایت قوانین رانندگی پیدا می‌کنند. این امر می‌تواند به کاهش تصادفات رانندگی کمک کند.

   7 - کمک به حفظ محیط زیست

   خودروها یکی از منابع اصلی آلودگی هوا هستند. با افزایش قیمت خودرو، افراد تمایل بیشتری به استفاده از خودروهای کم‌مصرف و دوستدار محیط زیست پیدا می‌کنند. این امر می‌تواند به حفظ محیط زیست کمک کند.

   سوالات متداول

   مطابق قانون و عرف فعلی، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، به عهده فروشنده خواهد بود.

   نرخ مالیاتی پرداختی برای نقل و انتقال خودرو یکسان نیست، بلکه به نوع خودرو، سال تولید، مدل خودرو بستگی دارد. همچنین خودروهای خارجی و وارداتی نرخ مالیاتی متفاوتی از خودروهای داخلی دارند.

   در سال‌های قبل، خریدار و فروشنده ابتدا تعویض پلاک را انجام داده و سپس در هنگام مراجعه به دفاتر اسناد رسمی جهت انتقال سند، این مالیات را پرداخت می‌کردند، اما طبق قانون جدید ابتدا باید هزینه مالیات بر نقل و انتقال خودرو پرداخت گردد تا امکان تعویض پلاک فراهم شود.

   تمامی خودروها و موتورسیکلت‌ها به جز خودروهای: راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها مشمول مالیات نقل و انتقال هستند.

   مالیات خودروهای تولید داخل، یک درصد و خودروهای وارداتی، دو درصد است. این مقدارها به مأخذ مذکور در تبصره ۱ ماده ۲۸ این قانون برای سال تولید است. ماخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده تا سال ۶ ام پس از سال تولید خودرو، ۱۰% از همان ماخذ به صورت سالیانه کاهش پیدا می‌کند و برای سال‌های ۶ ام به بعد، ۴۰ درصد مأخذ می‌شود.

   مالیات خودروهای صفر کیلومتر بر عهده کارخانه سازنده، مونتاژ کننده یا شرکت وارد کننده است. خریدار در صورتی که قصد فروش خودروی صفر خود را داشته باشد، باید مالیات آن را جداگانه پرداخت کند.

   در صورت عدم پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، خریدار نمی‌تواند برای تعویض پلاک اقدام کند.