آیتول، سامانه خودروی من
پروفایل
banner

خرید بیمه شخص ثالث خودرو

امکان خرید قسطی بیمه بدون چک و کارمزد

کد ملی جهت استعلام از بیمه مرکزی الزامیست.


banner
light-bulb

صدور بیمه‌نامه‌ی شما امروز حداکثر تا دو ساعت بعد انجام می‌شود.

صدور بیمه‌نامه‌ی شما امروز حداکثر تا دو ساعت بعد انجام می‌شود.

insurance

نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید؟

شماره تماس و شماره پلاک خود را وارد نمایید تا کارشناسان آیتول در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

بیمه‌های تحت پوشش آیتول

بیمه آسیابیمه ایرانبیمه دانا بیمه آسیابیمه ایرانبیمه دانا

نظرات مشتریان آیتول

quote

اینکه بدون اینکه به جایی مراجعه کنم تونستم تو روز تعطیل بیمه شخص ثالث ماشین رو تمدید کنم خیلی کارم رو راحت کرد.

quote

عاطفه محمدنژاد

بیمه شخص ثالث خودرو

quote

تونستم قسطی بدون هیچ چک و ضامنی بیمه بخرم.

خیلی سریع هم تمدید شد و باعث شد جریمه نشم.

quote

امیرحسین جعفری

بیمه شخص ثالث خودرو

quote

قبل از انقضای بیمه بهم پیام دادن و تونستم قبل از جریمه شدن بیمه‌م رو تمدید کنم

quote

علی رضایی

بیمه شخص ثالث خودرو

quote

قیمت آیتول از بقیه جاها کمتر بود و علاوه بر اون کد تخفیف هم داده بودن

quote

امیرمحمد دامرودی

بیمه شخص ثالث خودرو

سولات متداول

پشتیبانی 24 ساعته

سرعت در صدور

خرید سریع و آسان

پرداخت امن و مطمئن

بیمه شخص ثالث چیست؟

در میان انواع خدماتی که شرکت‌های بیمه‌گر ارائه می‌دهند، بیمه شخص ثالث از پرطرفدارترین بیمه‌ها محسوب می‌شود. بدون شک دلیل اصلی افزایش سهم بیمه شخص ثالث در بازار ایران، اجباری بودن آن برای خودرو‌هاست. مالک ماشین در بیمه شخص ثالث، شخص اول به شمار می‌آید، «شخص ثانی» نیز شرکت‌های بیمه‌گر و درنهایت «شخص ثالث»، همان فرد زیان‌دیده در حادثه (به جز راننده) خواهد بود.

خرید بیمه شخص ثالث به دلیل میزان پوشش خسارت در حوادث رانندگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از این‌رو انتخاب بهترین و ارزان‌ترین بیمه ثالث خودرو، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اصلی مالکان خودرو در زمان خرید و تمدید بیمه شخص ثالث به شمار می‌آید. از اصلی‌ترین شاخص‌ها برای استعلام و مقایسه قیمت بیمه ثالث خودرو و خدمات شرکت‌های بیمه، می‌توان به مزایایی بیمه‌گذار از جمله ضمانت ارزان‌ترین قیمت با بهترین پوشش بیمه، پشتیبانی 24 ساعته و صدور آنی بیمه ماشین اشاره کرد.

استعلام بیمه شخص ثالث

جهت استعلام بیمه شخص ثالث می‌توانید از طریق «سامانه سنهاب» اقدام کنید. در این صورت می‌توانید با ارسال یکی از مدل‌های زیر به سرشماره 30002621، استعلام بیمه‌نامه را انجام دهید:

 1. شماره بیمه‌نامه* شماره بیمه‌گذار*1
 2. کد یکتای بیمه‌نامه * کد ملی بیمه‌گذار*2
 3. VIN* کد ملی متعلق به شماره همراه استعلام‌کننده *3

محاسبه بیمه شخص ثالث

محاسبه بیمه شخص ثالث در هر سال، پیش از هر چیزی بر پایه حق بیمه ابلاغی توسط سازمان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام خواهد گرفت. به جز آن عوامل دیگری در نرخ بیمه شخص ثالث موثر هستند که بدان‌ها اشاره می کنیم:

 • سقف خسارات مالی
 • تخفیفات عدم دریافت خسارت
 • جریمه دیرکرد
 • و...

جدول نرخ بیمه شخص ثالث 1402

همان‌طور که گفتیم، شرکت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبلغ پایه بیمه‌های شخص ثالث را هر سال با توجه به نرخ دیه مشخص می‌کند. در اینجا می‌توانید نگاهی به جدول افزایش حق بیمه نسبت به کاربری خودرو 1402 داشته باشید:

قیمت‌های ارائه شده در جدول مربوط به سال ۱۴۰۲ است. به محض نهایی شدن قیمت‌های جدید بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۳ جداول این صفحه به روزرسانی خواهد شد.

دارندگان بیمه نامه ثالث جاری تا سال ۱۴۰۳ نیازی به خرید الحاقیه برای افزایش سقف تعهدات مالی ندارند.

در صورت تمایل به افزایش سقف تعهدات، می‌توانید به کارگزاری یا نمایندگی بیمه مراجعه کنید.

نوع وسیله نقلیه مبلغ بیمه شخص ثالث پایه
خودروهای کمتر از 4 سیلندر 3٬047٬200 تومان
خودروهای پیکان، پراید و سمند 3٬608٬800 تومان
خودروهای 4 سیلندر 4٬241٬900 تومان
دیگر خودروهای بیش از 4 سیلندر 4٬747٬600 تومان

نرخ بیمه شخص ثالث ۱۴۰۳ چقدر خواهد بود؟

قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۳ با توجه به افزایش ۳۴ درصدی نرخ دیه، حداکثر ۳۵.۵ درصد افزایش خواهد داشت. همچنین، سقف تعهدات مالی بیمه نامه ثالث از ۳۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

بیمه شخص ثالث شامل چه مواردی می‌شود؟

پوشش‌ بیمه شخص ثالث شامل موارد زیر است:

 • خسارت‌های مالی:

  ین دسته از خسارات، شامل زیان‌هایی می‌شوند که راننده مقصر در سانحه رانندگی به اموال اشخاص ثالث وارد کرده است. میزان حداقل و حداکثر تعهدات خسارت‌های مالی بیمه خودرو در سال 1402 به ترتیب 20 و 400 میلیون تومان اعلام شده است. برای مقایسه سقف پوشش‌های شرکت‌های بیمه‌ای در زمان خرید بیمه شخص ثالث، کافی است پس از ورود به «سایت آیتول»، حداکثر سقف پوشش‌های بیمه ماشین را انتخاب نمایید؛ بدین‌ترتیب لیست تمام شرکت‌های ارائه‌دهنده بیمه ماشین برای شما نمایش داده می‌شود.
 • خسارت‌های جانی:

  این خسارات زیان‌هایی را در بر می‌گیرد که به واسطه حوادث رانندگی از سوی راننده مقصر به شخص ثالث وارد شده است. این خسارات شامل «فوت» و «صدمات بدنی» می‌شود و مبلغ آن با توجه به نرخ دیه سال، تعیین خواهد شد.
 • خسارات جانی راننده مقصر:

  در این حالت راننده خودروی مقصر در تصادف نیز تحت پوشش بیمه ثالث ماشین قرار می‌گیرد. نکته قابل توجه در چنین مواقعی آن است که بیمه‌گذار تنها در صدد جبران خسارت‌های جانی راننده بر می‌آید و در قبال خسارت‌های مالی او متعهد نیست. لازم به ذکر است شرکت‌های بیمه‌گذار در صورتی خسارت‌های راننده را پرداخت می‌کنند که راننده، گواهینامه معتبر و مرتبط با وسیله نقلیه را داشته باشد.

قیمت بیمه شخص ثالث

قیمت بیمه شخص ثالث در هر سال، پس از تعیین مبلغ دیه در ماه‌های عادی و ماه‌های حرام مشخص خواهد شد. بدیهی است که مبلغ بیمه‌ شخص ثالث برای خودروهای گوناگون، تفاوت دارد.

تمدید بیمه شخص ثالث

بهتر است که برای تمدید بیمه شخص ثالث، چند روز قبل از اتمام اعتبار بیمه‌نامه قبلی اقدام کنید. به این ترتیب دیگر ریسکی بابت جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث برای شما وجود نخواهد داشت. در آیتول نیز امکان تمدید بیمه شخص ثالث فراهم شده است و شما می‌توانید از این امکان برای تمدید به موقع این بیمه نامه اجباری استفاده کنید.

جدول تخفیف بیمه نامه

جدول تخفیف بیمه شخص ثالث به ازاء سال‌های عدم دریافت خسارت مالی و جانی مطابق زیر است:

تعداد سال عدم دریافت خسارت میزان تخفیف
1 سال ۵٪
2 سال ۱۰٪
3 سال ۱۵٪
4 سال ۲۰٪
5 سال ۲۵٪
6 سال ۳۰٪
7 سال ۳۵٪
8 سال ۴۰٪
9 سال ۴۵٪
10 سال ۵۰٪
11 سال ۵۵٪
12 سال ۶۰٪
13 سال ۶۵٪
14 سال ۷۰٪

جدول کاهش پلکانی تخفیف

در صورتی که از بیمه‌نامه شخص ثالث برای جبران خسارات استفاده کرده و غرامت دریافت کرده باشید، به ازاء تعداد مرتبه دریافت خسارت، میزان تخفیف‌ها به صورت پلکانی و مطابق جدول جریمه زیر، کاهش پیدا می‌کنند:

نوع خسارت یک بار دو بار بیش از دو بار
خسارت مالی 20 درصد 30 درصد 40 درصد
خسارت جانی 30 درصد 70 درصد 100 درصد
خسارت جانی راننده مقصر 30 درصد 70 درصد 100 درصد

در صورت بروز خسارت تمدید بیمه، آیا می‌توان تخفیف بیمه شخص ثالث را به کسی انتقال داد؟

خسارت تمدید بیمه، به تخفیفات بیمه‌نامه بابت عدم دریافت خسارت ارتباطی ندارد. در صورت وجود خسارت تمدید بیمه‌نامه، باز هم می‌توان پس از پرداخت خسارت و تمدید بیمه، تخفیف‌های بیمه شخص ثالث را به یکی از اعضای درجه یک خانواده یعنی پدر، مادر، فرزندان و همسر منتقل کرد.

چه مقدار از خسارت را بیمه شخص ثالث پرداخت می‌کند؟

پرداخت خسارت جانی، مطابق با قانون دیه خواهد بود؛ اما پرداخت خسارات مالی به سقف خسارات مالی بستگی دارد که موقع خرید بیمه‌نامه تعیین کرده‌اید. به این شکل که اگر سقف خسارات مالی بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه شما، معادل 100 میلیون تومان باشد، سقف پرداخت خسارت نیز همین‌قدر خواهد بود و در صورتی که کارشناسی، خسارت را بیشتر برآورد کند، پرداخت مازاد بر 100 میلیون تومان، به عهده خود شما خواهد بود.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، به مدت تاخیر در خرید و تمدید این بیمه‌نامه بستگی دارد. در نظر داشته باشید که هر روز جریمه دیرکرد، معادل مبلغ بیمه پایه خودرو، تقسیم بر 365 روز است؛ به این ترتیب اگر شما 10 روز دیرکرد داشته باشید، این مبلغ روزانه را باید در 10 روز ضرب کنید.

لازم به توضیح است که حداکثر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، معادل یک سال تاخیر، یعنی مبلغ پایه بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه در همان سال در نظر گرفته شده است و دیرکرد بیش از یک سال، مبلغی بیشتر از جریمه یک ساله نخواهد بود.

بخشودگی جرایم دیرکرد 1403

بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث 1402، امری قطعی نیست، اما این احتمال وجود دارد که شرکت بیمه مرکزی در برخی موارد خاص مانند اعیاد، بخشودگی اعلام کند. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای تمدید بیمه‌نامه وسیله نقلیه خود به موقع اقدام کنید و منتظر مواردی مانند بخشودگی جرایم نباشید.

انتقال بیمه اجباری 1403

به طور کلی مطابق مصوبه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از سال 1398 به بعد، بیمه شخص ثالث «راننده‌محور» شده است. به این ترتیب زمانی که وسیله نقلیه را به فروش برسانید، تخفیفات بیمه شخص ثالث آن منتقل نمی‌شود و همچنان برای خود فرد یا یکی از اعضای درجه یک خانواده او قابل استفاده خواهد بود. به این ترتیب شما دیگر مثل گذشته نمی‌توانید موقع خرید و فروش خودرو، تخفیف‌های این بیمه‌نامه را نیز جابه‌جا کنید؛ مگر این‌که خریدار پدر، مادر، همسر یا یکی از فرزندان شما باشد.

خرید بیمه شخص ثالث

هر وسیله نقلیه موتوری، باید حتما بیمه شخص ثالث داشته باشد و به محض پلاک شدن، نسبت به خرید بیمه شخص ثالث برای آن اقدام شود. از این رو در صورتی که وسیله نقلیه شما بیمه شخص ثالث ندارد، لازم است که فورا نسبت به خرید آن اقدام کنید. شما می‌توانید بیمه شخص ثالث را از طریق مراجعه حضوری به نمایندگی‌های بیمه انجام دهید یا روش ساده‌تر و خرید از پلتفرم جامع آنلاین را تجربه کنید. شما در «آیتول» می‌توانید به راحتی نسبت به خرید بیمه شخص ثالث از شرکت‌های بیمه مختلف، به صورت اینترنتی اقدام کنید.

خرید بیمه از آیتول

همان‌طور که اشاره کردیم، خرید بیمه از آیتول، به سادگی و به شکل اینترنتی قابل انجام است و پس از آن‌که اطلاعات مربوط به خودروی خود را در آیتول ثبت کردید، مبلغ بیمه‌نامه در شرکت‌های بیمه مختلف را مشاهده خواهید کرد. این به شما امکان می‌دهد تا بیمه‌نامه از شرکت بیمه مورد نظر خود را انتخاب کنید و پرداخت را به صورت اینترنتی انجام دهید. از آن جایی که بیمه شخص ثالث، از فرم کاغذی خارج شده است و به صورت نمونه اینترنتی و الکترونیکی درآمده، این روش خرید، کاملا مطمئن است و شما به سادگی پس از صدور بیمه‌نامه، فرم الکترونیکی بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه خود را نیز در اختیار خواهید داشت.

پشتیبانی مقایسه و امکان خرید از بیمه‌های مختلف در آیتول، کمک می‌کند تا خرید بیمه شخص ثالث برای وسیله نقلیه خود را به صورت کاملا حرفه‌ای و هوشمندانه انجام دهید و در نهایت بهترین بیمه‌نامه را خریداری کنید.پشتیبانی مقایسه و امکان خرید از بیمه‌های مختلف در آیتول، کمک می‌کند تا خرید بیمه شخص ثالث برای وسیله نقلیه خود را به صورت کاملا حرفه‌ای و هوشمندانه انجام دهید و در نهایت بهترین بیمه‌نامه را خریداری کنید.

خرید اقساطی بیمه از آیتول

امکان خرید اقساطی بیمه شخص ثالث از آیتول نیز فراهم شده است. به این ترتیب در صورتی که شما به هر دلیلی مایل به خرید نقد و یک‌جای بیمه‌نامه شخص ثالث نباشید، این امکان را خواهید داشت تا بیمه شخص ثالث را به صورت قسطی از آیتول تهیه کنید. به این ترتیب برای خرید بیمه ثالث از آیتول، پیش‌قسط پرداخت می‌کنید و باقی‌مانده مبلغ را به صورت اقساط و طی چند ماه‌ پرداخت خواهید کرد.