آیتول، سامانه خودروی من
پروفایل

معاینه فنی خودرو

نوبت دهی، رزرو و درخواست معاینه فنی غیرحضوری خودرو

نیازمندی معاینه فنی خود را انتخاب کنید:

استعلام وضعیت معاینه فنی

 • جزئیات کامل معاینه فنی
 • مشاهده مدت اعتبار معاینه فنی
 • اطلاع قبل از سررسیدن زمان انقضای معاینه فنی

درخواست معاینه فنی غیرحضوری

ویژه آیتول
 • انجام معابنه فنی به نمایندگی شما
 • معاینه فنی خارج از نوبت (بدون صف)
 • بیمه کامل خودرو در بازه انجام خدمت
 • نیروهای مجرب و اختصاصی آیتول

رزرو آنلاین معاینه فنی

خارج از دسترس
 • انتخاب زمان مراجعه به مرکز معاینه فنی
 • امکان انتخاب از بین مراکز معاینه فنی

سوالات متداول شما

در این خدمت، نماینده آیتول با خودروی شما به مراکز معاینه فنی مراجعه و پس از تکمیل فرایند گواهی معاینه فنی را اخذ می کند.

در سال ۱۴۰۲ تمام خودرو های داخلی تولید ۱۳۹۸ و ماقب و خودرو های خارجی تولید سال ۲۰۱۹ و ماقبل مشمون معاینه فنی هستند.

معاینه فنی برای بار اول 92 هزارتومان و برای مراجعه مجدد 19,500 هزارتومان است.

اگر وسلیه‌ی نقلیه شما معاینه فنی نداشته باشد، به ازای هر روز باید ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان جریمه بپردازید.

اعتبار معاینه فنی برای تمامی خودرو‌های داخلی و خارجی به‌مدت یک‌سال است.

اگر خودروی شما در معاینه فنی رد شود، حداکثر تا 15 روز باید ایرادات و اشکالاتی که خودرو به دلیل آن‌ها از تست معاینه فنی رد شده است را رفع کرده و مجدداً به همان مرکز معاینه فنی مراجعه کنید، که درمراجعه دوم ۱۹ هزار ۵۰۰ تومان هزینه می‌پردازید.

معاینه فنی خودرو

معاینه فنی خودرو، گواهی است که پس از آزمون‌هایی در مورد مشخصات فنی و ظاهری خودرو، در صورت سلامت خودرو صادر می‌شود. بخش آزمون فنی به دو بخش، فنی و آلایندگی تقسیم شده است، بخش فنی برای جلوگیری از بروز تصادفات ناشی از نقص فنی خودرو و بخش آلایندگی برای کنترل میزان تولید آلاینده از ماشین، برای جلوگیری از آلودگی هوا و آسیب رسانی به محیط زیست در نظر گرفته شده است.

بخش ظاهری نیز برای بررسی سلامت ظاهری خودرو است. خودروهایی که دارای نقص در سیستم بدنه خودرو و همچنین دارای وسایل نامتعارف هستند در دریافت گواهی در بخش ظاهری دچار مشکل می‌شوند.

چه خودروهایی مشمول دریافت معاینه فنی هستند؟

خودروهای صفر کیلومتر تا اتمام ۴ سال اولیه، نیاز به دریافت معاینه فنی ندارند و بعد از ۴ سال برای دریافت اولین گواهی معاینه فنی باید اقدام کنند.

رزرو نوبت معاینه فنی خودرو

برای مراجعه به مراکز معاینه فنی می‌توان به دو صورت حضوری و دریافت نوبت اینترنتی از طریق سامانه‌های آنلاین مانند آیتول اقدام کرد.

رزرو نوبت‌ دهی معاینه فنی فعلا در تهران فعال است و مالکان خودرو به سامانه نوبت دهی اینترنتی معاینه خودرو مراجعه کنند. برای رزرو نوبت باید به سامانه نوبت ‌دهی معاینه فنی تهران من مراجعه و درخواست خود را ثبت کرد. علاوه بر این وب‌سایت، می‌توان از سامانه‌های خدمات یکپارچه خودرویی نیز نسبت به رزرو نوبت معاینه فنی تهران اقدام کرد. همچنین برای رزور نوبت‌دهی به صورت تلفنی، می‌توان با شماره ۹۶۰۰۶۰۰۰ تماس گرفت و نوبت معاینه فنی را رزرو کرد.

نرخ جدید معاینه فنی ۱۴۰۲

نوع خودرو
قیمت (تومان)
مرتبه اول مرتبه دوم مرتبه سوم و بیشتر
خودروهای سبک 92,000 19,500 30,000
خودروهای سنگین و نیمه سنگین 119,000 119,000 33,000
موتور سیکلت 22,000 3,900 6,000

مراحل معاینه فنی خودرو

 1. پذیرش

  ثبت اطلاعات خودرو و مالک توسط پلیس ناجا، پرداخت هزینه و انجام پذیرش و مراجعه به سکوهای بررسی خودرو

 2. بررسی ظاهری خودرو

  در این مرحله، سالم بودن مشخصات ظاهری خودرو مانند چراغ‌های عقب و جلو و نور پایین و بالا، لاستیک‌ها، شیشه‌ها و آیینه‌ها، کمربند، بوق، برف پاک کن و ... مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 3. بررسی آلایندگی خودرو

  در مرحله سوم میزان آلایندگی تولیدی خودرو بررسی می‌شود.

 4. بررسی آلایندگی خودرو

  در مرحله سوم میزان آلایندگی تولیدی خودرو بررسی می‌شود.

 5. بررسی کمک فنر

  مرحله چهارم نیز نوبت به بررسی کمک فنرهای خودرو است. کمک فنرهای ماشین نقش مهمی در کنترل خودور در پیچ‌ها دارد و سالم بودن کمک‌ها از بروز حادثه احتمالی جلوگیری می‌کند. در این مرحله کمک فنرهای ماشین با دستگاه مخصوص مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نتیجه به صورت عددی و گرافیکی نمایش داده می‌شود.

 6. بررسی ترمزها

  این مرحله نیز مرحله تست ترمز ماشین است که یکی از مهم‌ترین اجزا خودرو است. در این مرحله سلامت فنی سیستم ترمز از نظر سرعت عمل، لنت‌های ترمز و روغن ترمز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 7. تست سیستم تعلیق

  در مرحله ششم تست سیستم تعلیق خودرو است که توسط دستگاه، اتصالات قطعات سیستم تعلیق خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرد و از استحکام این اتصالات اطمینان حاصل می‌شود.

 8. بررسی چراغ‌های خودرو

  مرحله هفتم تست چراغ‌های خودرو توسط رایانه انجام می‌شود. در این مرحله انحراف نور و مناسب بودن مقدار نور اندازه گیری می‌شود.

 9. بررسی چرخ‌های خودرو

  مرحله هشتم و نهایی معاینه فنی، تست هم‌راستایی چرخ‌های خودرو است که باید در ۱۰۰۰ متر کمتر از ۷ متر باشد تا مورد تایید باشد.

  اگرخودروی شما تمام این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشت، دیگر مانعی برای دریافت گواهی معاینه فنی ندارید.

مردودی در معاینه فنی

مردودی در معاینه فنی دلایلی از قبیل رد شدن در تست آلایندگی، کمک فنرها، سیستم تعلیق، انحراف نور چراغ‌ها، سیستم ترمز، نمای ظاهری و انحراف چرخ‌ها دارد که باید طی مراجعه مجدد به مرکز معاینه فنی، بعد از رفع مشکلات ثبت شده در سیستم مرکز نسبت به دریافت گواهی معاینه فنی اقدام کرد. مراجعه مجدد به مرکز معاینه فنی برای خودروهای سبک هزینه‌ای بین ۱۹ هزار و پانصد تا ۳۰ هزار تومان برای خودروهای سنگین و نیمه سنگین بین ۲۲ تا ۳۳ هزار تومان و برای موتور سیکلت بین ۳ هزار نهصد تا ۶ هزار تومانی دارد.

استعلام معاینه فنی خودرو

استعلام معاینه فنی خودرو با کد VIN خودرو امکان پذیر است. کافی است به یکی از سامانه‌های خدمات یکپارچه‌ خودرو مانند آیتول مراجعه کنید و با وارد کردن کد VIN خودرو از اعتبار معاینه فنی خودروی خود اطمینان حاصل کنید. قابل ذکر است در صورت نداشتن اعتبار معاینه فنی خودرو، مشمول جریمه خواهید شد.

معاینه فنی برتر چیست؟

معاینه فنی برتر آزمونی سختگیرانه‌تر برای سنجش میزان آلایندگی خودرو در شرایط مختلف با دور موتور بالاتر است. باتوجه به اینکه میزان آلاینده‌های تولیدی خودروها در آلودگی هوا نقش به سزایی دارد، دریافت معاینه فنی برتر سبب بهبود کیفیت هوا و جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست می‌شود. علاوه بر این برای مالکان خودروهایی که معاینه فنی برتر دریافت می‌کنند، طرح‌های تشویقی نظیر تخفیف ۳۰ درصدی عوارض در نظر گرفته شده است. هزینه معاینه فنی برتر با معاینه فنی معمولی فرقی ندارد و همان مبلغ ۹۲ هزار تومان است.

معاینه فنی معمولی چیست؟

معاینه فنی معمولی، بررسی کلی خودرو از نظر ظاهری و فنی است که تمام سیستم‌های خودرو از قبیل ترمز، کمک فنرها، چراغ‌ها و ... مورد بررسی قرار می‌گیرد و سلامت و ایمنی خودرو مورد امتحان قرار می‌گیرد. معاینه فنی برای خودروهایی با سن بالاتر از ۴ سال الزامی است.

معاینه فنی غیرحضوری

technical-inspection technical-inspection

شاید شما هم به دلایل مختلف از قبیل مشغله کاری، نداشتن وقت و... امکان مراجعه حضوری و دریافت نوبت معاینه فنی را نداشته باشید و وقت معاینه فنی خودروی شما گذشته باشد و نیاز به دریافت معاینه فنی دارید. معاینه فنی غیر حضوری جزو خدمات سامانه یکپارچه خودرویی آیتول است که به نمایندگی از مالک خودرو، صفر تا صد مراحل اخذ معاینه فنی توسط کارشناسان، این امر صورت می‌گیرد. کارشناسان مجرب با تحویل گرفتن خودروی شما در محل، در کمتر از نیمی از روز مراحل دریافت معاینه فنی را به نمایندگی از شما سپری می‌کنند و با اخذ گواهی معاینه فنی، خودروی شما را در محل تحویل می‌دهند. قابل ذکر است در طول مدتی که خودروی شما در اختیار کارشناسان آیتول قرار دارد، خودرو تحت بیمه کامل خودرو قرار می‌گیرد و خیالتان از نظر وقوع حوادث احتمالی راحت است.

شرایط دریافت معاینه فنی

همانطور که قبل‌تر گفتیم، خودروهایی با سن بالاتر از ۴ سال ملزم به دریافت گواهی معاینه فنی هستند و در صورت عدم اخذ این گواهی، توسط پلیس راهنمایی و رانندگی اعمال قانون می‌شوند. مدارک مورد نیاز هنگام مراجعه به مراکز معاینه فنی، اصل کارت خودرو و یا اصل سند خودرو است. به این ترتیب پس از ثبت نام معاینه فنی خودرو می‌توانید نسبت به دریافت این مجوز اقدام کنید.

معاینه فنی تاکسی‌ها

معاینه فنی تاکسی با توجه به استفاده بیش‌تر این خودروها نسبت به خودروهای شخصی، بازه‌ زمانی متفاوتی دارد. به این صورت که مالکان تاکسی‌هایی با عمر بالای ۱۰ سال، هر ۲ ماه و تاکسی‌های با عمر ۱۰ سال و کمتر، هر ۶ ماه باید نسبت به دریافت معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند. تاکسی‌داران با در دست داشتن پروانه تاکسی‌رانی خود، می‌توانند به صورت رایگان برای دریافت معاینه فنی خودروی خود به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.

سن معاینه فنی

گواهی معاینه فنی برای خودروهای شخصی به مدت یکسال اعتبار دارد و بعد از یکسال، مجددا برای دریافت معاینه فنی باید به مراکز مراجعه کرد. خودورهای صفر کیلومتر بعد از گذشت ۴ سال نیاز به دریافت معاینه فنی دارند. خودروهای دوگانه سوز نیز علاوه بر تست معاینه فنی معمولی یا همان بنزینی، باید تست معاینه فنی چشمی هم بدهند. در صورتی که ۶ سال از عمر مخزن گاز گذشته باشد و یا با توجه به نظر کارشناس معاینه فنی نیاز به تست هیدرواستاتیک باشد، ابتدا باید تست هیدرواستاتیک انجام گیرد و سپس معاینه فنی چشمی و بنزینی صورت گیرد.

مراکز معاینه فنی

 1. مرکز معاینه فنی آبشناسان

  واقع در بزرگراه آبشناسان مسیر غرب به شرق تقاطع بلوار شاهین شمالی.
  شماره تلفن: ۴۴۴۶۰۰۰۲
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶ و در روز جمعه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴

 2. مرکز معاینه فنی نیایش

  واقع در بزرگراه نیایش مسیر شرق به غرب خروجی بزرگراه اشرفی اصفهانی شمال خیابان یکم.
  شماره تلفن: ۴۴۸۲۷۲۸۱
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۵. روزهای جمعه مرکز معاینه فنی نیایش تعطیل است.

 3. مرکز معاینه فنی چیتگر

  واقع در کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص داخل مجموعه تعویض پلاک چیتگر
  شماره تلفن: ۴۴۹۰۶۲۲۳
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶. روزهای جمعه مرکز معاینه فنی چیتگر تعطیل است.

 4. مرکز معاینه فنی ایران خودرو

  واقع در کیلومتر ۲۰ جاده قدیم کرج.
  شماره تلفن: ۴۴۹۸۹۱۰۹
  ساعت کاری از شنبه تا ۴ شنبه از ساعت ۸ تا ۱۵، ۵ شنبه از ساعت ۸ تا ۱۲. روزهای جمعه مرکز معاینه فنی ایرانخودرو تعطیل است.

 5. مرکز معاینه فنی بیهقی

  واقع در میدان آرژانتین، پارکسوار بیهقی، ضلع شمال شرقی پارکسوار.
  شماره تلفن: ۸۸۵۲۳۰۶۲
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶ و در روز جمعه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴

 6. مرکز معاینه فنی الغدیر

  واقع در یافت آباد، بلوار الغدیر، روبروی بیمارستان شهدا
  شماره تلفن: ۶۶۲۰۹۷۴۵
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۵. روزهای جمعه مرکز معاینه فنی الغدیر تعطیل است.

 7. مرکز معاینه فنی ابوذر

  واقع در کیلومتر ۱۳ جاده قدیم کرج، نرسیده به چهارراه ایران خودرو.
  شماره تلفن: ۴۴۹۰۷۷۱۹
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶. روزهای جمعه مرکز معاینه فنی ابوذر تعطیل است.

 8. مرکز معاینه فنی امام رضا

  واقع در جاده خاوران، سه راه افسریه، بزرگراه امام رضا، یک کیلومتر بعد از سه راه سلیمان.
  شماره تلفن: ۳۳۸۵۵۶۰۰
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶ و در روز جمعه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴

 9. مرکز معاینه فنی چمران

  واقع در خیابان شهید رجایی، بالاتر از پل شهید آوینی، جنب مرکز تجاری، خیابان معاینه فنی خودرو.
  شماره تلفن: ۵۵۲۳۱۷۰۰
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۵. روزهای جمعه مرکز معاینه فنی چمران تعطیل است.

 10. مرکز معاینه فنی خاوران

  واقع در جاده خاوران، بعد از خاور شهر، روبروی مرکز تعویض پلاک.
  شماره تلفن: ۳۳۸۵۶۴۶۴
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶ و در روز جمعه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴

 11. مرکز معاینه فنی دماوند

  واقع در بعد از سه راه تهرانپارس، بعد از ساختمان ایرتویا، روبروی بیمه ایران.
  شماره تلفن: ۷۷۲۹۷۶۷۳
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۵. روزهای جمعه مرکز معاینه فنی دماوند تعطیل است.

 12. مرکز معاینه فنی زمان آباد

  واقع در شهرری، کمربندی دوم تهران، نرسیده به میدان غنی اباد، خیابان شهدای زمان آباد.
  شماره تلفن: ۳۳۵۳۴۵۹۸
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶ و در روز جمعه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴

 13. مرکز معاینه فنی سراج

  واقع در میدان رسالت، خیابان فرجام، خیابان سراج، جنب پمپ گاز.
  شماره تلفن: ۷۷۳۷۵۶۸۰
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۵. روزهای جمعه مرکز معاینه فنی سراج تعطیل است.

 14. مرکز معاینه فنی شقایق

  واقع در بزرگراه آزادگان، بعد از میوه تره بار مرکزی، بلوار شقایق.
  شماره تلفن: ۵۵۸۴۹۸۲۹
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۵. روزهای جمعه مرکز معاینه فنی شقایق تعطیل است.

 15. مرکز معاینه فنی فداییان اسلام

  واقع در اتوبان آزادگان شرقی، خروجی فداییان اسلام شمال، جنب بازار سنگ فاطمیه، کوچه خسروی.
  شماره تلفن: ۳۳۶۰۴۲۸۴
  ساعت کاری از شنبه تا ۵ شنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۶ و در روز جمعه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴

 16. برای استفاده از خدمات غیرحضوری معاینه فنی، می‌توانید از طریق وبسایت و اپلیکیشن آیتول، برای دریافت این خدمت اقدام کنید. کارشناسان آیتول، در کمترین زمان ممکن با دریافت مجوزهای لازم از سمت شما، برای دریافت معاینه فنی خودروی شما اقدام کرده و گواهی معاینه فنی خودروی شما را دریافت می‌کنند.

همکاران ما