پرداخت عوارض طرح ترافیک

چگونه استعلام و پرداخت عوارض طرح ترافیک و آلودگی ھوا تھران را با شماره پلاک خودرو انجام دھیم؟
کافی است پلاک خود را وارد کنید تا تنھا با یک کلیک تمام عوارض ثبت‌شده را مشاھده، و به‌صورت موردی یا یک‌جا پرداخت کنید.

استعلام و پرداخت جریمه طرح ترافیک

آیتول؛ سامانه استعلام و پرداخت عوارض طرح ترافیک خودرو

پرداخت خودکار

طبق قانون جدید از ۳۱ شهریور، عوارض طرح ترافیک تهران ثبت شده از ابتدای سال ۱۴۰۲، ماهیانه ۲٪ مشمول جریمه دیرکرد می‌شود.

تسویه حساب سریع
تسویه حساب سریع
مشاهده جزییات طرح
مشاهده جزییات طرح
امکان پرداخت موردی
امکان پرداخت موردی
پرداخت آنلاین
پرداخت آنلاین

محدوده طرح ترافیک تهران

نقشه محدوده طرح ترافیک امروز تھران را می‌توانید با جزئیات محله‌ھا، خیابان‌ھای اصلی و فرعی، بزرگراه‌ھا و آزادراه‌ھای درون‌شھری در تصویر پایین مشاھده کنید.

ساعت طرح ترافیک تهران

 • شنبه تا جهارشنبه

  06:30 الی 18:00

 • پنج‌شنبه

  تردد آزاد

 • جمعه

  تردد آزاد

ساعت طرح کنترل آلودگی ھوای تھران

 • شنبه تا جهارشنبه

  06:30 الی 18:00

 • پنج‌شنبه

  06:30 تا 13:00

 • جمعه

  تردد آزاد

نقشه طرح ترافیک تهران

نحوه پرداخت بدھی جریمه طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی ھوا

در روش محاسبه میزان جریمه طرح ترافیک و کنترل آلودگی ھوای تھران عوامل گوناگونی دخیل‌اند. پس آسان‌ترین و بھترین راه محاسبه عوارض طرح ترافیک و آلودگی ھوا، استعلام ھزینه با استفاده از سامانه‌ی خودرو من آیتول است. شما می‌توانید تنھا با وارد کردن شماره پلاک و شماره تلفن ھمراه ثبت‌شده برای آن، میزان بدھی را استعلام گرفته و در کوتاه‌ترین زمان پرداخت کنید.

نحوه محاسبه نرخ ورود به طرح ترافیک ۱۴۰۲

آیکون

ساعت تردد

 • تردد قبل از ساعت ۶:۳۰ - ساعت خروج بعد از ۱۸:۰۰

  در وضعیت «رایگان» ھستید، بر ھمین اساس مشمول پرداخت جریمه نخواھید شد.

 • تردد از ساعت ۱۰:۰۰ تا ساعت ۱۶:۰۰

  در وضعیت «غیر اوج» ھستید، بر ھمین اساس مشمول حداقل پرداخت جریمه خواھید شد.

 • تردد از ساعت ۶:۳۰ تا ساعت ۱۰:۰۰ یا از ساعت ۱۶:۰۰ تا ۱۸:۰۰

  در وضعیت «یک سر اوج» ھستید، بر ھمین اساس مشمول کمترین پرداخت جریمه خواھید شد.

 • تردد از ساعت ۶:۳۰ تا ساعت ۱۰:۰۰ و از ساعت ۱۶:۰۰ تا ۱۸:۰۰

  در وضعیت «دو سر اوج» ھستید، بر ھمین اساس مشمول بیشترین پرداخت جریمه خواھید شد.

آیکون

نوع معاینه فنی

معاینه فنی عادی

معاینه فنی برتر

ھیبریدی - برقی

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر میزان نرخ جریمه تردد در طرح ترافیک، نوع معاینه فنی خودرو است. اگر از سلامت و کیفیت خودروی خود اطمینان بالایی دارید، بھتر است به فکر تھیه معاینه فنی برتر باشید. اخذ این دسته از معاینه فنی از معاینه فنی عادی، یک درجه سخت‌تر است. اگر ساکن تھران ھستید و دارنده برگه معاینه فنی برتر ھستید یعنی میتوانید از تخفیف ۳۰ درصدی برای پرداخت طرح ترافیک نیز بھره‌مند شوید. مبلغ معاینه فنی برتر در سطح تھران تفاوتی با معاینه فنی عادی ندارد. تنھا باید توجه داشته باشید مالکان خودروھای ھیبریدی و برقی نیاز به دریافت معاینه فنی ویژه دارند تا بتوانند از تخفیف ۹۰ درصدی تردد در طرح ترافیک در زمان پرداخت استفاده کنند.

آیکون

محدوده سکونت

ساکنین محدوده‌ھای طرح ترافیک می‌توانند تا قبل از ساعت ۰۹:۰۰ صبح یکبار خروج و بعد از ساعت ۱۶:۰۰ نیز یکبار ورود رایگان داشته باشند.

سوالات متداول شما

طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی ھوا در روزھای شنبه تا چھارشنبه از ساعت ۰٦:۳۰ الی ۱۸:۰۰ اجرا خواھد شد. در روزھای پنجشنبه تنھا محدوده کنترل آلودگی ھوا از ساعت ۰٦:۳۰ تا ۱۳:۰۰ اجرا می شود و در روزھای تعطیل رسمی طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی ھوا اجرا نمی‌شود.

ساعت تردد، سکونت یا عدم سکونت در محدوده‌ھای طرح ترافیک و نوع معاینه فنی خودروی شما، عواملی ھستند که می‌توانند سبب تعیین نرخ میزان جریمه شوند.

محدوده طرح ترافیک از شمال به خیابان‌ھای مطھری و فاطمی، از جنوب به خیابان شوش، از شرق به خیابان‌ھای سپاه، شریعتی و ھفده شھریور و از سمت غرب به خیابان کارگر محدود است.

در صورت تردد خودرو بدون مجوز طرح ترافیک، مبلغ ۱۰۹،۰۰ تومان به صورت بدھی در حساب شھروندی شما منظور می‌شود.

در ھر فصل تا ۲۰ روز برای دارندگان خودروی پلاک تھران و ۱٥ روز برای پلاک شھرستان تردد در محدوده کنترل آلودگی ھوا رایگان می باشد. اما برای روزھای بیش از آن، تعرفه به صورت نیم بھا (نصف ھزینه ورود به محدوده طرح ترافیک) محاسبه می‌شود.

محدوده طرح ترافیک چیست؟

با توجه به گسترش شهرها و در پی آن گسترش زندگی ماشینی، شهرهای بزرگ و پرجمعیت دچار معضل ترافیک شده‌اند. مسئولان شهر برای کنترل ترافیک مناطق پر تردد شهر، دست به اقداماتی ویژه زده‌اند، یکی از این اقدامات، اجرا کردن طرح ترافیک در شهر تهران است، این طرح بعد از گسترش حمل و نقل عمومی و همچنین احداث ایستگاه‌های مترو در مناطق پر تردد شهر تهران برای سهولت عبور مرور و ترویج استفاده از حمل و نقل عمومی در دستور کار قرار گرفت.

محدوده طرح ترافیک تهران

با توجه به بررسی‌های انجام شده از مناطق پرتردد شهر تهران و همچنین وجود بازارها، ادارات، دانشگاه‌ها و ... در مناطق مورد نظر مسئولان ذی ربط محدوده‌ی طرح ترافیک تهران را به شرح زیر مشخص کرده‌اند.

مرزهای محدوده شمال تهران

 • خیابان فاطمی: از تقاطع کارگر با فاطمی تا تقاطع ولیعصر.
 • خیابان ولیعصر: از تقاطع فاطمی تا تقاطع مطهری.
 • خیابان مطهری: از ابتدای مطهری تا تقاطع ترکمنستان.

مرزهای محدوده شرق تهران

 • خیابان ترکمنستان: از ابتدای مطهری تا انتهای ترکمنستان.
 • خیابان ملک: از تقاطع ترکمنستان تا تقاطع شریعتی.
 • خیابان شریعتی: از تقاطع ملک تا تقاطع طالقانی.
 • خیابان خواجه نصیر: از تقاطع شریعتی تا میدان سپاه.
 • خیابان سپاه: از میدان سپاه تا تقاطع ابن سینا و بیانی.
 • خیابان مازندران: از ابتدای مازندران تا میدان امام حسین.
 • خیابان هفده شهریور: از میدان امام حسین تا تقاطع شوش.

مرزهای محدوده جنوب تهران

 • خیابان شوش: از ابتدای شوش تا میدان راه آهن.

مرزهای محدوده غرب تهران

 • خیابان کارگر جنوبی: از میدان راه‌ آهن تا میدان انقلاب.
 • خیابان انقلاب: از میدان انقلاب تا تقاطع ۱۶ آذر.
 • خیابان ۱۶ آذر: از تقاطع خیابان انقلاب تا تقاطع کشاورز.
 • خیابان کارگر شمالی: از تقاطع کشاورز تا تقاطع فاطمی.

نحوه خرید و ثبت نام طرح ترافیک تهران

بر اساس آنچه اعلام شد، تردد در مناطق طرح ترافیک تهران بدون داشتن مجوز ورود به این مناطق ممنوع است و در صورت ورود باید جریمه پرداخت شود. با این حال مسئولان شهری برای شهروندانی که نیاز به تردد در محدوده‌ی طرح ترافیک با خودروی شخصی خود را دارند، اقدام به فروش طرح ترافیک کرده‌اند. هزینه خرید طرح ترافیک با توجه به زمان تردد و همچنین وضعیت معاینه فنی خودرو متغیر است.

نحوه ثبت نام طرح ترافیک

برای تردد در محدوده طرح ترافیک حتما باید از قبل در سامانه‌ی تهران من نسبت به رزرو طرح اقدام کرده باشید، در غیر صورت تردد خودروها با حداکثر عوارض همراه خواهد بود. برای خرید طرح کافی است وارد سامانه‌ی تهران من شوید و با ثبت نام در سایت و ایجاد پنل کاربری، طرح مورد نظر خود را خریداری کنید. همچنین سامانه تهران من اپلیکیشن تهران من را برای سهولت شهروندان نسبت به خرید طرح ترافیک را طراحی کرده است و طریق اپلیکیشن خرید طرح امکان پذیر است.
علاوه بر سامانه و اپلیکیشن تهران من می‌توان کد دستوری #6*137* را شماره گیری کرد و طرح ترافیک را خریداری کنید. شما همچنین می‌توانید برای دریافت مجوز روزانه ورود به طرح ترافیک و همچنین استعلام خلافی مربوط به ورود به محدوده طرح ترافیک از طریق سامانه آیتول اقدام کنید.

شرایط رزرو طرح ترافیک

خرید طرح ترافیک با ثبت شماره پلاک خودرو صورت می‌گیرد و قابل انتقال نیست، در نتیجه باید هنگام خرید توجه کرد که اگر چند خودرو دارید حتما پلاک خودروی مد نظر را وارد کنید و اگر نیاز به تردد با چند خودرو دارید باید به صورت جداگانه برای هر کدام طرح ترافیک خریداری کنید. قابل ذکر است مالکان وسایل نقلیه‌ای که خودروی آنها معاینه فنی ندارند قادر به خریداری طرح ترافیک نیستند. امکان رزرو مجوز روزانه طرح برای هر روز تا پایان همان‌‏ روز (ساعت ۲۴) و در صورت تکمیل نبودن ظرفیت، میسر است. لغو مجوز ورود به طرح ترافیک برای هر روز تا قبل از ساعت ۶ همان روز و به مدت ۲۴ ساعت امکان پذیر است.

نرخ بسته های طرح ترافیک ۱۴۰۲

شهرداری تهران، قیمت بسته‌های خرید طرح ترافیک با نرخ جدید را اعلام کرد.
نکته قابل توجه برای خودروهایی با معاینه فنی برتر است که مشمول ۳۰ درصد تخفیف هستند.

تعرفه تردد در محدوده طرح ترافیک ۱۴۰۲

شورای شهر تهران، تعرفه جدید تردد در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا پایتخت را برای سال ۱۴۰۲ اعلام کرد.

 • تغییر نرخ جدید از روز دوشنبه، ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ اعمال شده است.
 • لازم به ذکر است، پلاک‌های شهر تهران، می‌توانند ۲۰ روز در هر در محدوده طرح ترافیک به طور رایگان تردد کنند.
 • در صورت اتمام این سهمیه، « نصف تعرفه تردد در محدوده طرح ترافیک» از فرد مذکور دریافت می‌شود.

تسهیلات ساکنان محدوده طرح ترافیک ۱۴۰۲

شهرداری تهران برای ساکنین محدوده‌ی طرح ترافیک تهران تسهیلاتی در نظر گرفته است، که ساکنان این مناطق می‌توانند با ارائه سند ملکی و یا اجاره نامه و احراز هویت در دفتر خدمات الکترونیک شهر نسبت به بهره‌مندی از تخفیفات و تسهیلات در نظر گرفته شده اقدام کنند.

شرایط تخفیف ورود به محدوده طرح ترافیک 1402

 • ساکنین این مناطق برای استفاده از تسهیلات ابتدا باید در سامانه‌ی تهران من ثبت نام کنند، در این صورت مشمول تخفیف ۵۰ درصدی عوارض طرح ترافیک می‌شوند.
 • ساکنین محدوده طرح ترافیک می‌توانند یک خروج رایگان تا قبل از ساعت 9 صبح و همچنین یک ورود رایگان بعد از ساعت 14:30 نیز داشته باشند.
 • ساکنین محدوده طرح ترافیک برای تردد در ساعت غیرمجاز، نیازی به رزرو ندارند و فقط کافی است که حساب کاربری آنها به اندازه کافی، شارژ شده باشد.

احراز محل سکونت ساکنین محدوده طرح

ساکنین مناطق طرح ترافیک علاوه بر ثبت نام در سامانه تهران من و درج اطلاعات آدرس خود باید تصویر سند و یا اجاره نامه را در بخش مشخص شده بارگذاری کنند.

 • مالکان خانه و یا مستاجرین ساکن محدوده طرح ترافیکی برای بهره‌مندی از این تسهیلات باید تمامی عوارض شهرداری مربوط به خودرو و ملک را پرداخت کنند، در غیر این صورت تمدید تسهیلات آنها لغو خواهد شد.
 • مستاجران ساکن در محدوده طرح، با ارائه اجاره نامه نزد دفتر خدمات الکترونیک شهر از این تسهیلات بهره مند می‌شوند.
 • به ازای هر یک سند ملکی، یک خودرو میتواند از تخفیف ساکنین محدوده طرح ترافیک استفاده کند.

ساعت طرح ترافیک ۱۴۰۲

طرح ترافیک در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ساعت ۱۸ فعال است و در روزهای پنجشنبه و جمعه و تمامی تعطیلات رسمی کشور اجرایی نیست. برای جلوگیری از جریمه به هنگام ورود به محدوده‌ی طرح ترافیک و همچنین طرح آلودگی هوا می‌بایست در سامانه تهران من ثبت نام کرد و نسبت به خرید طرح و یا پرداخت عوارض اقدام کرد.

جریمه ورود به طرح ترافیک ۱۴۰۲

جریمه‌ای که برای تردد بدون مجوز در محدوده‌ی طرح ترافیک در سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است، مبلغ ۱۰۹ هزار تومان است. که نسبت به سال گذشته افزایش ۱۰ درصدی داشته است. قابل ذکر است در صورت عدم ثبت نام در سامانه تهران من علاوه بر این جریمه ۱۰۹ هزار تومانی جریمه‌ای دیگر به عنوان جریمه‌ی عوارض ترافیکی از سوی شهرداری برای شما صادر می‌شود، این جریمه جزیی از عوارض سالیانه خودرو محسوب می‌شود و نسبت به پرداخت آن باید حساس بود.

استعلام جرایم ورود به محدوده طرح ترافیک

برای استعلام جرایم ورود به محدوده طرح ترافیک، کافیست از طریق وبسایت یا اپلیکیشن آیتول اقدام و بدهی‌های خودروی خود را استعلام و برای پرداخت اقدام کنید.