تولید پراید در کشور ما  توسط شرکت سایپا  و در سال ۱۳۷۲ آغاز شد. امتیاز تولید پراید از شرکت شرکت کیا موتورز کره جنوبی به سایپا واگذار شد. خودرویی که به‌دلیل ارزان و به‌صرفه بودنش توجه بسیاری را به خود جلب و حضورش را به‌تدریج در خیابان‌های ایران پررنگ کرد. در طول سالیان تولید پراید دستخوش تغییراتی شد تا معایب آن به‌طور نسبی اصلاح شود. از این‌روست که امروز می‌توان مدل‌های مختلفی از این خودرو را دید.

در اهمیت روغن موتور سخن بسیار گفته شده و در این مقاله هم اندکی خواهیم گفت. خرید روغن موتور مناسب در حفظ سلامت قطعات ماشین و طول عمر آن نقشی بی‌بدیل ایفا می‌کند. با توجه به قیمت‌های روز و هزینه‌ای که تعویض و تعمیر قطعات در پی دارد، بهتر است با دقت و آگاهی تمام روغن موتور مناسب خودوری خود را انتخاب و خریداری کنیم. در این یادداشت به‌طور ویژه به روغن موتور مناسب مدل‌های مختلف خودوری پراید می‌پردازیم و سعی می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم که بهترین روغن موتور برای پراید چیست.

اهمیت روغن موتور

روغن موتور با توجه به نقشش در ماشین و کارکردش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. روانکاری و تسهیل در حرکت قطعات با کاهش اصطکاک بین آن‌ها، تصفیه‌کنندگی و جذب آلاینده‌ها، پایین آوردن دمای موتور و آب‌بندی مهم‌ترین وظایفی است که روغن موتور به عهده دارد.

یک روغن موتور مناسب می‌تواند عمر ماشین را افزایش و سلامت قطعات خودور را تا حد ممکن تأمین کند. در مقابل انتخاب یک روغن موتور ضعیف برای ماشین، علاوه‌بر ایجاد آلودگی مفرط، به قطعات خودوری شما نیز زیانی چشمگیر وارد می‌کند. با یک حساب و کتاب سرانگشتی درمی‌یابیم خرید روغن موتور خوب و مناسب برای ماشین، با توجه به هزینه‌ی خرید قطعات و تعمیرات کاملا به‌صرفه است. پس بهتر که درد بزرگ را پیش از ابتلا تدبیر کرده و در خرید روغن موتور با قیمت بیشتر، هیچ تردیدی به خود راه ندهیم.

استعلام خلافی خودرو

مدل‌های مختلف پراید

تولید پراید در ایران با دو مدل «صبا» و «نسیم» آغاز شد. همان سدان و هاچ‌بک که در طول سالیان توسط تولیدکننده‌ی داخلی به‌نسبت اصلاح شدند و تغییر کردند. فیس‌لیفت‌های پراید صبا را امروز با نام‌های ۱۳۱، ۱۳۲ و ۱۴۱ می‌شناسیم. مدل‌هایی که از دهه‌ی هشتاد تولیدشان آغاز شد. پراید هاچ‌بک نیز که با نام نسیم در ایران تولید و وارد بازار شد، بعدها به همین مدل ۱۱۱ امروزی تغییر کرد. هرکدام از این مدل‌ها ویژگی‌هایی مخصوص به خود دارند.

از آن جهت که بحث ما در مورد روغن موتور است، مدل موتور پراید اهمیت می‌یابد. برای خرید روغن موتور مناسب، ابتدا باید از مدل موتورش آگاه باشید و با توجه به آن برای خرید برند بهتر و مناسب‌ترِ روغن موتور، اقدام کنید. در این مقاله از روغن موتور مناسب برای پرایدهای کاربراتوری، انژکتوری، +HP ، یورو ۴ و دوگانه‌سوز خواهیم گفت. در هنگام خرید روغن موتور باید حتما به دو فاکتور سطح کیفی و گرانروی توجه نمایید. پارامترهای مناسب هر نوع از موتورهای پراید را می‌توان از دفترچه‌های راهنما نیز خواند.

بهترین روغن موتور برای پراید کاربراتوری

پرایدهای اولیه در ایران با موتور کاربراتوری تولید شدند. پرایدهایی که در دهه‌ی هفتاد متولد و در سال‌های آغازین دهه‌ی هشتاد با موتور انژکتوری جایگزین شدند. دلیل این جایگزینی نقاط ضعف موتورهای کاربراتوری بود. اول این‌که موتورهای کاربراتوری قدرت کمتری نسبت به موتورهای انژکتوری دارند. بسیار متأثر و وابسته به شرایط محیطی‌اند و اتفاقا بیشترین مشکل را از حیث آلایندگی برای محیط ایجاد می‌کنند. معایب دیگری هم برای پراید کاربراتوری برشمرده شده است و این پایان ماجرا نیست.

روغن موتوری با گرانروی ۵۰W۲۰ و سطح کیفی SJ برای پرایدهای کاربراتوری مناسب است. اگر پراید کاربراتوری دارید می‌توانید از برندهای «پارس ارس» و «بهران تکتاز» استفاده کنید. روغن موتورهای «ایرانول صبا»، «ایرانول ۸۰۰۰»، «اسپیدی سوپر گلدن» دیگر برندهای مطرح و مناسب روغن موتور برای این نوع پرایدها هستند.

بهترین روغن موتور برای پراید انژکتوری

پیش‌تر گفتیم که موتور‌های مدل‌ انژکتوری در سال‌های آغازین دهه‌ی هشتاد جایگزین مدل کاربراتوری شد. اما پرایدهای انژکتوری چه مزایایی نسبت به پرایدهای کاربراتوری دارند؟ اولین خصیصه‌ای که باعث برتری مدل انژکتوری نسبت به کاربراتوری شده، مصرف سوخت کمتر است. این مصرف سوخت کمتر سبب شده تولید آلودگی مدل‌های انژکتوری نیز کمتر شود. مزیت دیگر قدرت بالاتری موتور انژکتوری است. همچنین موتورهای انژکتوری در تطبیق با شرایط‌آب‌وهوایی بسیار بهتر از موتورهای کاربراتوری عمل می‌کنند. مزیت‌ها و برتری موتورهای انژکتوری به موارد مذکور خلاصه نمی‌شود، حرف برای زدن در این زمینه زیاد است و در حوصله‌ی این مقاله نیست. اما موتور انژکتوری معایب و محدودیت‌هایی نیز دارد. مسئله‌ی عمده هزینه‌ی بالاتر تعمیر موتور انژکتوری به‌دلیل پیچیده‌تر بودن آن است. این پیچیدگی گاهی مانند تعویض باتری ماشین و سایر قطعات را نیز مشکل‌تر می‌کند.

بهترین روغن موتور برای موتورهای انژکتوری، روغنی با شاخص گرانروی ۵۰W۲۰ و سطح کیفی SJ است. برای این مدل موتور، روغن موتور «بهران پیشتاز»، برند «ایرانول ۱۲۰۰۰»، روغن موتور «اسپیدی پاور ۵۰W۲۰» و روغن موتور «پارس پایا ۵۰W۲۰» پیشنهاد می‌شود.

بهترین روغن موتور برای پرایدهای +HP

تولید پرایدهای انژکتوری تنها تغییر در روند تولید پراید نبوده است. دسته‌ای دیگر از پرایدها نیز با ابتکارهای نسبتا جدیدتری تولید شد و پراید +HP نام گرفت. وقتی از بهبود وضعیت پراید و یا اصلاح موتور سخن می‌گوییم، باید به نسبی بودن این بهبود وضعیت تأکید کنیم. موردی که دارندگان و رانندگین پراید آن را به خوبی لمس کرده‌اند.

به‌هر حال اصلاح طراحی منیفولد ورودی، سیستم سوخت‌رسانی و سرسیلند، قدرت موتور این مدل از پراید را افزایش داد. این افزایش قدرت خروجی موتور در حدود ۴ اسب بخار بوده است. پرایدهای +HP در زمینه‌های دیگری مانند مصرف سوخت و کم کردن آلاینده‌های محیطی نیز توفیق داشته‌اند. این مدل پرایدها هم البته نقاط ضعف دارند که پاره شدن تسمه تایم و کج شدن سوپاپ از آن‌جمله است، اما به‌هرحال مزیت‌های آن‌ها نسبت به مدل‌های پیشین، برخی از افراد را به استفاده از این مدل سوق داد.

بهترین روغن موتور پراید +HP از نظر گرید ۵۰W۲۰ و از لحاظ سطح کیفی SL است. پیچیده‌تر بودن این مدل پراید نسبت‌ به نمونه‌های پیشین، استفاده از روغن موتورهای باکیفیت‌تر را ناگزیر می‌کند. اگر پراید +HP دارید می‌توانید از برندهای روغن موتور «سوپر پیشتاز ۵۰W۲۰»، روغن موتور «اسپیدی پاور ۵۰W۲۰»، روغن موتور «پارس سوپر پایا ۵۰W۲۰» و یا روغن موتور «ایرانول ۱۶۰۰۰» استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی: نوبت دهی سایپا

بهترین روغن موتور برای پراید یورو ۴

پراید مدل یورو ۴، پراید تولید دهه‌ی نود در ایران است. پرایدی که باز هم نسبت به مدل‌های قبلی تولیدشده، اصلاح شد تا عملکردش بهبود پیدا کند. موتور پراید یورو ۴، بنزینی و چهارزمانه است و چهار سیلندر به‌صورت خطی دارد. قدرت موتور پراید یورو ۴ نسبت به مدل‌های ابتدایی‌تر افزایش پیدا کرده است. بدیهی است که هر چه موتور جدیدتر و پیچیده‌تر باشد نیاز به روغن موتور مناسب و با کیفیت‌تر به وجود می‌‌آید. این مورد برای پرایدهای یورو۴ نیز صدق می‌کند. در ادامه به روغن موتورهای مناسب برای پرایدهای یورو۴ اشاره می‌کنیم.

روغن موتور مناسب برای پرایدهای یورو ۴،  روغن موتوری با گرید ۴۰W۱۰ و سطح کیفی SL است. برای خرید روغن موتور مناسب پرایدهای یورو ۴ می‌توانید از برندهای روغن موتور «بهران سوپر پیشتاز ۴۰W۱۰»، روغن موتور «فلومکس مگاتک ۴۰W۱۰»، روغن موتور«ایرانول تترا ۴۰W۱۰»، روغن موتور «اسپیدی سوپر پاور ۴۰W۱۰» و یا روغن موتور «ایرانول ریسینگ ۴۰W۱۰» استفاده کنید. نکته‌ی آخر این‌که بهترین روغن موتور برای پراید ۱۳۱ هم در مدل یورو۴ روغن موتور گرید ۴۰W۱۰ است.

بهترین روغن موتور برای پرایدهای دوگانه‌سوز

در زمینه‌ی خودروهای دوگانه‌سوز حرف و حدیث زیاد است. برخی مشکلات و چالش‌های آن‌ها را پررنگ می‌کنند و دیگران را از خرید ماشین دوگانه‌سوز برحذر می‌دارند، برخی نیز به وجوه مثبت آن‌ها اشاره می‌کنند. به‌هرحال با بالا رفتن قیمت بنزین، گرایش به خودورها و پراید دوگانه‌سوز به‌طرز قابل‌تأملی افزایش یافت. خصیصه‌ی اصلی خودوری دوگانه‌سوز، همان‌گونه که از نامش پیداست، استفاده از دو نوع سوخت مختلف است. یکی از این سوخت‌ها بنزین و دیگری معمولا CNG یا LPG  است. تبدیل دستی خودور به حالت دوگانه‌سوز نیز رخدادی پرتکرار است که می‌تواند مخاطراتی جدی برای رانندگان به وجود آورد.

اگر پراید دوگانه‌سوز دارید، می‌توانید از روغن موتورهایی که پیشتر معرفی کردیم، استفاده کنید، اما بهتر است از روغن موتورهای مخصوص خودوری دوگانه‌سوز بهره ببرید. استفاده از روغن موتور «پارس CNG» در این موارد توصیه می‌شود. گفتنی است روغن موتورهای گرید ۴۰W۱۰ و ۵۰W۲۰ را هم می‌توان برای پرایدهای دوگانه‌سوز مورد استفاده قرار داد.

حجم روغن موتور پراید

حجم روغن موتور مورد نیاز در هنگام تعویض، بنا به قصدتان برای تعویض یا عدم تعویض فیلتر روغن متفاوت خواهد بود. بهتر است برای افزایش عمر خودرو، و سلامت قطعات موتور، در زمان عوض کردن روغن موتور، فیلتر روغن را نیز تعویض کنید. اگر تعویض روغن موتور با تعویض فیلتر روغن همزمان شود، به ۵/۳ لیتر روغن موتور نیاز خواهید داشت. در غیر این‌صورت کارتان با ۳ لیتر روغن موتور هم راه می‌افتد. از آن‌جا که کار بهتر کردن از پر کردن است و تأمین سلامت قطعات خودرو خصوصا با قیمت‌های امروز به هزینه‌اش می‌ارزد، بهتر است همان گزینه‌ی تعویض همزمان را انتخاب کنید.

کلام آخر

در این مقاله از اهمیت روغن موتور گفتیم. از این‌که هر چه در این زمینه هزینه کنیم، به‌صرفه است و حفظ سلامت و کیفیت قطعات با توجه به هزینه‌های تعمیر و خرید، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بحث ما درباره‌ی پراید بود و این‌که بهترین روغن موتور برای پراید چیست. می‌توانید به‌کمک این مقاله یا مراجعه به دفترچه‌های راهنما، از روغن موتور مناسب برای پراید خود آگاه شوید. خرید برند بهتر روغن موتور نیز به شما اطمینان بیش‌تری نسبت به عملکرد خودروتان و افزایش طول عمر قطعاتش می‌دهد.